Archiwum

Wizualizacja 3D w nowym Firefoksie

2012-05-02

W najnowszych wersjach Firefoksa zaimplementowana została funkcja prezentująca strukturę dokumentu (x)html w postaci trójwymiarowych bloków. O ile w ostatnich wydaniach tej, wciąż najpopularniejszej, przeglądarki zmiany były raczej niewielkie (a szczególnie z punktu widzenia użytkownika) to wreszcie otrzymaliśmy coś interesującego. 

Obecnie najnowsza wersja przeglądarki nosi numer 12, czyli wciąż obserwujemy rywalizację "na numery" z głownym konkurentem, Google Chrome, ale wreszcie zaczęły pojawiać się nowe fukcjonalności, nawet jeśli nie nowatorskie, to wnoszące chociaż lekki powiew świeżości.

 
 
Warto zaznaczyć, że od pewnego czasu z Firefoksem zintegrowane jest narzędzie do analizy struktury dokumentu - prostsza wersja Firebuga, ale jednak dostępna od razu, bez instalowania dodatków. Opisywana trójwymiarowa wizualizacja jest nową funkcją dodaną do tego właśnie narzędzia - w wersjach testowych Firefoksa pojawiłą się już kilka miesięcy temu.
 
 
Do renderowania strony w 3D wymagana jest obsługa rozszerzenia WebGL. Mimo, że wyświetlane obiekty nie są bardzo skomplikowane to warto mieć komputer radzący sobie w miarę sprawnie z trójwymiarową grafiką. Opisywany sposób wyświetlania nie jest raczej wyjątkowo złożony, jest to prosty i ciekawy zabieg, ale w pewnych przypadkach może okazać się przydatny. Warto zwrócić uwagę, że pozwala nam już na pierwszy rzut oka ocenić złożoność (w sensie struktury kodu i zagnieżdzenia elementów) poszczególnych fragmentów strony, bez potrzeby przeszukiwania całego drzewa DOM, np. z użyciem tradycyjnego Fierbuga.
Mateusz
QuatroNET Sp. z o.o.
ul. Bronowicka 90
30-091 Kraków
NIP: 677-234-76-46
REGON: 121327090

Tel. kom.:603-40-50-43

Wiadomość została wysłana